ВОЛЯТА СРЕЩУ ВЪОБРАЖЕНИЕТО?

Здравей,

Миналата седмица влязох в една книжарница и попаднах на книга за АВТОСУГЕСТИЯТА.

При обучението си в НСА за спортен психолог имах такъв предмет, но явно тогава не съм му бил отдал нужното внимание. Та сега го споделям с теб, защото мисля, че ще ти е полезно, най-малкото от обща култура. Пък и защо не да промени коренно живота ти към добро.

И така, нека започнем….

  1. Основни дефиниции.

Въображението може да се сравни с бурен поток, който увлича падналия в него нещастен човек, въпреки всичките му старания да достигне до спасителният бряг. Този поток изглежда неукротим, но всъщност е достатъчно само да се изучи и да разбереш онези закони, които го управляват. Тогава ще съумееш да превърнеш силата му в движение, в топлина, в електричество.
Тази идея може да се онагледи още по ярко със сравнението между въображението с див кон без юзда. Какво остава за ездача му, освен да се носи на гърба му и да се остави на волята му. Достатъчно би било за ездача да сложи юзда на коня и ролите веднага биха се разменили, не конят отнася ездача, а ездачът ще насочва конят, накъдето поиска.
Какво е внушението? – процес на вкореняване на известна определена мисъл в мозъка на друг човек. Но съществува ли действително такъв процес? Всъщност – не. В качеството на самостоятелен процес внушението не съществува. Това води до друг процес, когато у дадено лице, поддаващо се на внушение, то се трансформира в самовнушение.
Понятието самовнушение? загнездена определена мисъл от самите нас към самите нас.
Ние можем да произведем върху друг човек внушение, но ако безсъзнателното Аз на този човек не възприеме внушението, т.е. ако не го преобразува в самовнушение, то няма да има никакъв резултат.
Ако убедиш сам себе си, че можеш да извършиш нещо само по себе си възможно, ще го извършиш колкото и трудно да е то. Напротив, ако си въобразиш, че не можеш да направиш нищо, било то и най-простото, ти действително ще се окажеш неспособен да го осъществиш. Или метафорично казано и най-малката могила ще ти се стори непреодолим планински връх.
Когато сравняваме нашето съзнателно Аз с безсъзнателното, се оказва, че съзнателното притежава лоша, безнадеждна памет, докато присъщата на безсъзнателното Аз памет е превъзходна и безгрешна.
Достатъчно за нашето безсъзнателно Аз е да си въобразим, че един или друг орган функционира правилно или неправилно, или че изпитваме едно или друго чувство и веднага то действително започва да работи по съответстващ начин.
Безсъзнателното Аз, което ние наричаме въображение, въпреки установеното мнение, служи за двигател на всички наши постъпки, дори и въпреки волята ни, особено когато между тези две сили се породи някакъв конфликт.
В енциклопедичните речници понятието „воля“ се определя като „способност на свободното самоопределяне към едни или други действия“. Но колкото и да се гордеем с нашата свободна воля, колкото и твърдо да вярваме, че сме свободни в действията си, всъщност ние сме жалки играчки на нашето въображение. Но веднага щом се научим да управляваме въображението си, ставаме господари на своите действия.
Във всеки един момент може да се мисли само за едно нещо. Всяка мисъл, изцяло обладаваща нашето съзнание, става за нас истина и се стреми да се превърне в действителност.
Самовнушението е оръжие, присъщо ни от самото раждане. Ние играем са него в продължение на целия си живот, също като дете с играчка. Това оръжие обаче е също така и опасно. При непредпазливо , безсъзнателно ползване то може сериозно да нарани , та дори и да убие човека. И обратно, при съзнателно прилагане става спасително средство. За него може да се каже същото, което е казал Езоп за нашата способност да говорим: „Това е най-доброто, а в същото време и най-лошото нещо на света“.

2. Ето няколко закона, които изясняват връзката между въображението и волята.

Имай предвид, че те не са математически закономерности, но са представени така, че да изяснят влиянието на величините.
1. При конфликти между волята и въображението във всички случаи, без изключение, побеждава въображението.
2. При конфликта между волята и въображението силата на въображението е пропорционална на квадрата от силата на волята.
3. Ако между волята и въображението не съществува разногласие и ако те са устремени към една посока, равно действащата сила представлява не сумата, а произведението на двете енергии.
4. Въображението е достъпно за въздействие и за управляване.

3. Опитай сам за да разбереш дали работи този метод!

За да се изясни значението на внушението и самовнушението е важно да се разбере, че безсъзнателното Аз управлява всички наши органи.
Опит за самовнушение:1048397_530394763674260_218350156_o
Всяка сутрин след пробуждане и всяка вечер преди лягане трябва да затварям очите си и да не се старая да съсредоточавам вниманието си върху онова, което говоря, да произнеса двадесет пъти, и при това достатъчно високо, за да чуя собствените си думи следната фраза:

„Всеки ден, във всяко отношение ми става все по-добре и по-добре“

Тук може да научите повече за автора и книгата му https://www.book.store.bg/p23255/samousyvyrshenstvane-chrez-syznatelno-samovnushenie-avtosugestia-emil-kue.html

Ако статията ти е харесала моля коментирай или сподели.

Благодаря!

Коментари

Коментари