Въведение в психическата страна на тениса

ПРОГРАМА ТЕНИС

МОДУЛ 1 – ВЪВЕДЕНИЕ. ЧЕТИРИТЕ ЗОНИ НА ТЕНИС ТРЕНИРОВКАТА.

Никога не съм играл тенис. Един път си спомням като малък ми се отвори възможност да усетя играта, но
удрях топката все едно бейзболист удря с бухалката.
Започнах да изучавам играта тенис на 33 години и по-точно психичната част на играта.
Ще ти кажа, че ако преди това не си се запознавал с психиката на човека и как тя работи, ще бъдеш изненадан колко пъти умът ти, твоето съзнание е работило притив теб докато си се състезавал.
Като резултат повече и повече негативни мисли започват де се въртят в главата ти, което те превръща в негативно мислещ играч на корта.
Чувствал ли си се неспособен да победиш в срещи, които е трябвало да победиш? Или да затвориш срещата след като си повел? Може би печелиш мачове, в които очевидно си по-добрият играч?! Сигурно рядко побеждаваш в срещи срещу опоненти на твоето ниво и никога не tennisпобеждаваш играчи, които са по-добри от теб, дори когато си имал ден и играта ти е споряла.
Може би си бил доволен да имаш достойно представяне или близък резултат с някой, който очевидно е с класи над теб. Ако всичко това ти звучи познати, значи си попаднал на правилното място.
За щастие има начин да се решат тези проблеми. Ти можеш да побеждаваш в мачове срещу по-добри съперници, дори срещу опоненти, кот би трябвало да не можеш да победиш на хартия. Но за да се случи това ще са необходими доста усилия и план за да го постигнем. Всъщност, това ще е едно дълго, понякога дори болезнено пътешествие, може да отнеме няколко години, но когато нещата започват да се получаваш ще започнеш да изпитваш удоволствието от играта и това да побеждаваш повечето пъти.
Заедно ще се запознаем с техники и методи, коит са проверени през годините.
В тази програма, или по-точно чрез нея ще отидем нямастото където твоят ум работи с ТЕБ, вместо срещу ТЕБ докато си на игрището. Ще ти покажа пътната карта за това как да успееш.
Сигурно милиони тенис играчи по света страдат от същите психически затруднения, които срещаш и ти. Ще те науча как да чуваш себе си, как да говориш на себе си и да упражняваш влияние върху твоите мисли.
Все още съм млад треньор по спортна психология, но методите, които ще чуеш са нови в България и с това ще имаш поределено преимущество, когато турнирите започнат.
Ето някои неща, които знам със сигурност:
– Повечето играчи, играещи тенис днес ще кажат, че не са психически издръжливи, толкова, колокото биха желали да са;
– Всичики играчи могат да се възползват в голяма степен от обучението в областта на психическата издръжливост, но много малко го правят;
– Днешните играчи страдат порядъчно от негативно вътрешно общуване и имат неспособност да контролират мислите си, докато се състезават;
– Най-добрите играчи в света са открили значението на това да тренираш себе си, за да бъдеш психически издръжлив. Почти всичик професионални играчи акивно работят по тази част от тяхната игра.

КОИ СА ЧЕТИРИТЕ ЗОНИ ЗА ТЕНИС ТРЕНИРОВКА?

Има четири зони на тренировка по тенис, които са:
– Техника;
– Психика;
– Стратегия;
– Движение.
Най-голямата ми надежда е да те убедя, че най-елитните спортисти вече са научили, че за да постигнат пълния си потенциал се нуждаят от тренировка във всичките четири зони споменати по-горе.
Много играчи подценяват значението на тренировката в някоя от зоните. Обикновено твърдят след загуба, че опонента им е удрял по-добре. Те некоректно и неправилно мислят, че за да победят е необходимо просто да удрят по-добре. Като резултат те се фокусират само върху техниката си и пренебрегват другите зони или сфери на тренировка.
Може да видиш това доста често. Ако ме попиташ след загубен мач къде си сгрешил и очакваш да чуеш някой съвет, с който лесно да промениш играта си и твоите грешки по магичен път да изчезнат се лъжеш.
Факт е, че всички грешки могат да бъдат отнесени към четирите типа зони. Техническите грешки в тениса главно са резултат от лоша техника, похват на дръжката и др. Психическите грешки са грешки, в които се губи концентрация и фокус или лош визуален контрол и в резултат пропуснат удър. Стратегическите грешки настъпват, когато се прави слаб избор на това с какъв тип удър да се удари топката или техника на изпълнение. На последно място грешките при движението може да са резултат от лоша работа с краката или загуба на кондиция.

grego

Ако статията ти е харесала моля сподели я за да бъде прочетена и от друг търсещ подобрението на играта си.

Коментари

Коментари