КАКВО Е ФУТБОЛЪТ ДНЕС?

ПСИХОЛОГИЧЕСКА ХАРАКТЕРИСТИКА

Футболът е най-популярният спорт в света. Милиарди застават пред телевизорите и гледат световни първенства, европейски клубни турнири, приятелски срещи и мачове от вътрешния шампионат. Огромни суми пари се инвестират в заплати, инфраструктури, екипировка и реклами.  Изходът от дадена среща оказва огромно влияние върху настроението на големи групи от хора.

Всичко изброено до тук, очакванията, договорните обвързаности, непрекъснато нарастващата техническа сложност създават огромно напрежение върху футболисти, треньори и ръководители.

Футболът е колективен спорт и всеки играч, треньор и ръководител се явява елемент от системата, който има значение за крайния резултат от конкретна среща или изминал футболен сезон.

Напрежение се наблюдава преди, по време и след футболната среща. Много често мениджъри на отбори забраняват четенето на вестници и гледането на телевизия по време на подготвителният период с цел намаляване на стреса и напрежението.

Но каквито и мерки да вземат треньори и ръководители напрежение винаги ще се прояви, т.к. това е част от човешката психика, а именно личността да мобилизира волята, концентрацията и увереността си за предстоящото действие.

Някои от нещата, които спортните психолози препоръчват за справяне с напрежението са изместване на фокуса от очакванията и мисълта за изхода от срещата (победа или загуба) към задачи, свързани с изпълнението.

Преди мач, футболиста трябва да си представи най-добрата си форма и да излезе с тази увереност на игрището.

Преди началният съдийски сигнал обикновено се изпълняват химните на двата отбора или конкретният за съответния турнир, което създава приповдигнатост и емоционален заряд.

Продължението на една футболна среща продължава деветдесет минути, а в определени случай се играят продължения – сто и двадесет минути и дузпи, които решават изхода от срещата след изтичане на времето при равен резултат.

От съществено значение за психологическото състояние на играчите се явява резултата по време на срещата.

При показани картони за извършено нарушение и изваждането на играч с червен картон има също значение за психологическото състояние.

Интересно е за какво мисли един футболист, при изпълнение на наказателен удар (дузпа), в последните минути на срещата при равен резултат.

Как се справя с напрежението и отговорността от изпълнението си.

Може би всеки си има някакъв ритуал, или просто си избира ъгъл и стреля.

Ако един спортен психолог би описал идеалният вариант на психологическите процеси, какъв би бил той?

Изпълнителят поставя топката на точката за изпълнение на дузпа. Прави няколко крачки назад. Спира. Поема въздух и успокоява дишането си. Мобилизира концентрацията и увереността си. Представя си как топката влиза в мрежата. Засилва се и отбелязва.

След срещата се прави разбор на игровото поведение, грешките, силните и слабите страни на играчите и отбора като цяло.

 

ОСОБЕНОСТИ НА ПСИХОМОТОРИКАТА

За футболистите е характерно бързина и точност на двигателните реакции. Координация изразяваща се във взаимодействието на централната нервна система и скелетно двигателният апарат, както и взаимна обвързаност на действията с предварително съгласуваните намерения и цели. Във футбола основният дразнител е движението на топката.  Освен това футболистите трябва да знаят къде се намират на игрището, защо са там, как ще реагират при получаване на топката. Също така те трябва да са наясно къде са техните съотборници и противникови играчи. Всичко това говори за голям обем на вниманието, който с подходящи тренировки да остане устойчив по време на футболната среща.

При пред стартово състояние преобладават възбудните над задръжните процеси, се наблюдава общо безпокойство, напрегнатост, тревожност, дори страх.

Това влияе на вниманието, на концентрацията (разсеяност, обръщане на внимание на странични подробности), намаление на степента на сръчност и прецизност.

Впоследствие е възможно да се изпадне в състояние на апатия, т.н. „прегаряне” в следствие на силната възбуда, като вид защитна реакция на организма. Това влияе на възприятията, намален обем на вниманието, намаление на степента на бързото съобразяване и адекватността на решенията.

IMG_4833

ПСИХИЧНИ ПОЗНАВАТЕЛНИ ПРОЦЕСИ

А) СЕТИВНИ ПОЗНАВАТЕЛНИ ПРОЦЕСИ

УСЕЩАНЕ

Футболиста използва зрението си за ориентация в игровата обстановка, разположението на съотборниците си, противниковите играчи, движението им и движението на топката.

Чрез слуха си може да получава наставления, и помощ за по-доброто позициониране, както и избор на начин за продължаване на игровата ситуация, чрез звукова сигнализация от съотборник.

Често във футболната среща има контакт с противниковия играч, който варира от докосване до изпитване на болка и контузия.

По време на футболната среща се наблюдава сенсибилизация (временно повишаване на усетливостта) на посочените анализатори.

 

ВЪЗПРИЯТИЕ

 

Както споменахме футболистите трябва да знаят къде се намират на терена, защо са там, къде са съотборниците им и противниковите играчи.

Те трябва да се съобразяват със съответния период от времето на срещата и в зависимост от това да коригират своето поведение.

 

ПРЕДСТАВА

 

В съвременният спорт, високо класни футболисти използват компютърни игри за да тренират своята представа. Те копират движения, ситуации, дори изживявания и ги прилагат в игровите си действия.

 

Б) АБСТРАКТНО ЛОГИЧНИ ПОЗНАВАТЕЛНИ ПРОЦЕСИ

 

ПАМЕТ

Футболистите трябва да запомнят тактически схеми, заучени комбинации, които да възпроизведат по време на мач.

 

РЕШАВАНЕ

Във футболната среща на футболистите им се налага да взимат постоянно решения, било то къде да се позиционират, как да поемат топката, как да я задържат, избор как да продължат дадена ситуация. Решаването е част от мисловния процес.

ЕМОЦИОНАЛНИ ПРОЦЕСИ

Футболистите са обект на емоционално въздействие под влиянието на много фактори. Някои от тях са резултата, публиката, конкретна ситуация, провокация и др.

Като цяло механизма се състои в следното. Емоцията има източник (примерно някой от изброените фактори), който сам по себе си не би предизвикал емоционален процес. Емоция се получава от отношението и значимостта, която футболиста придава на този източник.

Емоцията влияе върху изпълнението на футболиста. Има случаи, когато под влияние на емоцията се стига до физическа саморазправа, неприлични жестове и поведение.

 

ВОЛЕВИ ПРОЦЕСИ

Волята е дейната страна на съзнанието. Тя е в основата на човешкия характер и чрез нея футболисти и треньори осъществяват власт както над ситуациите, така и над самите себе си.

По пътя към реализирането на поставените цели футболистите преодоляват възникващите по пътя вътрешни и външни трудности.

Волевият акт се състои от няколко елемента:

А) цел – Съществено значение оказва това срещу какъв съперник се излиза, дали е по-силен или по-слаб. В зависимост от това целта бива съответно да не се загуби или да се победи.

Б) мотив – защо искаме да постигнем целта?

„За да зарадваме народа на България”, „за лична полза”, „за финансови стимули”, „за слава” и т.н.

Г) решение и средства – При един анализ на положителни и отрицателни страни на противника, се взима решение как да се подходи и с какви средства да бъде постигната целта.

Д) действие – в хода на срещата да се преодоляват различни по характер и степен трудности и проблеми. Например в началото на срещата ни отбелязват гол, в съответствие на това се променя игровото действие и от защита се преминава в атака. Също така, при контузия на основен играч също се променя игровото действие. Действието се свързва с волево усилие. То е процес на активно мобилизиране на собствените възможности за преодоляване на трудности. (Н.Попов, 1999).

Трудностите, които преодоляват футболистите биват обективни (метеорологични условия, проблеми с екипировката, лош жребии и т.н.) и субективни (страх, тревожност, субективно възприемане на резултат, отношение и т.н.).

За различните футболисти съществува различна степен на преживявания и различна степен на трудност.

Правилната диагностика на волевата активност е базата върху която може да се изгради подготовката на футболистите.

ЛИЧНОСТНИ ОСОБЕНОСТИ

Всеки футболист изпитва нужди и потребности, който задоволени са в основата на неговата реализация. Също така той има мотиви за извършването на дейността си, било те за пари, за слава, за пример в обществото.

 

Аз-образа на футболиста – неговата концепция за себе си като състезател, неговото желание за себеактуализация в идеалното Аз, целите, образите и нормите които ще използва за промяната  и бъдещо Аз, който знае че ще стане или бъде. Всеки футболист е добре да бъде с устойчива Аз-концепция.

 

Устойчива установка. Постоянство на действието по определен начин в определена ситуация.

 

Всеки темперамент има положителни и отрицателни характеристики. При сангвиника можем да споделим, че е „идеалната вид нервна дейност” , тъй като процесите на възбуда и задържане са силни, което е белег на уравновесената и бързо  подвижна тип нервна дейност. Резистентност – способност на психиката да се съпротивлява срещу неблагоприятните фактори. Пластичност – способност за бързо адаптиране към най-резките промени в обстановката.(Н.Попов,1999).

 

Характера трябва да е установен(постоянство на действието по определен начин в определена ситуация), цялостен и убедителен (да има хармония между думи и дела), да е силен (с достатъчно енергия и сила за постигането на желаните цели), твърд (да проявява настойчивост и издръжливост към целта), уравновесен (еднакво отношение при обикновена ситуация и при нейната промяна).

Отношението към работата, задачите и задълженията да са на необходимото професионално ниво. Нравствените черти са винаги в плюс, т.к. са свързани със взаимоотношенията с другите в отбора, дейността.

Отношението към себе си да е позитивно, уверено, с чувство за собствено достойнство.

Ако ви е харесала статията моля споделете или коментирайте!

Коментари

Коментари