РЕЛИГИЯТА В СПОРТА СРЕДСТВО ЗА СПРАВЯНЕ С ТРЕВОЖНОСТТА

 

За да изпъкне един спортист на олимпиада, трябва да има необходимите физически данни, които да му бъдат в услуга в точния момент. Но има и комбинация от други фактори, които често са подценявани или не се взимат под внимание. Бен Оукли от Оупън Юнивърсъти, Милтън Кейнс, говори съвсем сериозно за един от тези фактори – религиозната вяра.
“Смятам, че Господ има голяма роля в спортните събития, по-специално когато контузените искат да се възстановят по-бързо или когато нещата не вървят според очакванията. Мисля, че Той може да те държи на правилния път”, твърди Оукли.

И това не са само проповеднически думи. Примери в подкрепа има в изобилие. Състезателят на 400 метра с препятствия Джехуе Гордън от Тринидад и Тобаго е на 20 г. и в последните 2 г. е обсебен от мечтата да се представи успешно на игрите в Лондон. Той твърди, че религията играе огромна роля в живота му. Същото смята и американската гимнастичка Шон Джонсън (20 г.).

“Моята религия и вяра заемат голяма част, да не кажа най-голямата част от моята кариера. Те ми дават сила и увереност да вярвам в това, което върша, и да виждам как моите мечти и цели се сбъдват. Те значат повече, отколкото един медал или резултат може да ми донесе. Моля се преди всяко състезание, а понякога дори и преди всеки опит”, казва олимпийската шампионка от Пекин`08 на греда.

Тези двама спортисти намират своето обяснение за успехите си във вярата си. Но как в действителност религията въздейства върху атлетите? Матю Сайед в своята книга “Отскок” твърди, че вярата може да има ефект, подобен на плацебо. Тя може да намали притесненията, да повиши увереността, да помогне на спортистите да контролират изпълнената със стрес атмосфера преди състезание.

Докато религията намира все по-малко последователи във Великобритания, в спорта положението е доста по-различно. Достатъчно е да се види колко състезатели се прекръстват, преди да стъпят на терена, или пък колко футболисти отправят благодарствени думи към небесата след вкаран гол. Дори повечето клубове в английската Висша лига разполагат със свещеник, към чиито услуги се прибягва непрекъснато.

Една от най-популярните и авторитетни книги за треньори от XX век е “Вътрешната игра на тениса” (1974). Сред основните изводи от нея е, че оптималното представяне идва, когато се довериш на интуицията си и играта ти се поведе от това. В момента, когато един спортист започне да разсъждава твърде много върху начина, по който играе, се появяват и съмнения, които в крайна сметка се отразяват сериозно на психиката, а оттам и на представянето. Въпросната книга препоръчва на атлетите да избягват възможността от подобни вътрешни противоречия, като се фокусират върху други неща – като звука при отскачането на топката по време на тенис мач. Религията също може да блокира успешно подобни колебания. Това се случва на две нива. Първо – някои спортисти използват религиозните ритуали да получат усещане за контрол върху това, което се случва преди или по време на състезание. Някои може да казват молитва, други си я изричат наум, а трети – като боксьора Ивендър Холифийлд, имат върху екипа си изписани или избродирани вдъхновяващи стихове от Библията.

Един от най-типичните примери в това отношение е Джонатан Едуардс, олимпийски шампион в тройния скок. Той дори отказва да се състезава в неделя, защото е в противоречие на религията му. Заради това дори губи възможност за отличие на световното първенство по лека атлетика през 1991 г.

“Моята вяра бе основата на моя успех в спорта. Да вярваш в нещо извън себе си има огромно и полезно психологическо въздействие, дори и убежденията ти да не са много искрени. Аз придобих огромно чувство на увереност, защото приех, че резултатите ми са в Божиите ръце и че Господ е с мен. Това блокира всякакви съмнения, преди да извършвам скоковете”, твърди Едуардс.

В неговия случай се получава ирония – той придобива контрол върху себе си, като прехвърля на друг отговорността за това, което се случва.

Второто ниво е, че религията има способност да придава смисъл на елитните спортове. Тези, в които егоизмът е на преден план. Ако един състезател приеме, че е в Божиите ръце, това оправдава трудностите и помага на съответния човек да укрепи своята идентичност по време на състезания. А идентичността помага да се преодоляват и други съпътстващи трудности – фатални загуби, контузии или оставане извън състава.

В материалния свят на професионалния спорт все още могат да се открият такива спортисти, чиято вяра е пътеводната им светлина в живота. Според психолози дори в комерсиалната английска Висша лига по футбол има толкова много състезатели, които казват, че се мотивират и фокусират в трудни моменти, като си припомнят за безусловната любов на Господ към тях.

Разбира се, за тези, които не вярват, остават и други похвати – като суеверни ритуали, а те могат да изиграят сходна роля в несигурния свят на спорта. “Религията от само себе си не може да спечели състезания, тя е само символ на шампионската вяра в способностите и е малка част от спортната психология. Тя е само един от факторите, които влияят върху изграждането на един шампион”, изтъква в заключение Бен Оукли.
Нека погледнем отблизо как работи този метод.
В най-простият му вид един състезател се моли и вярва, че това за което се е молил ще стане.
Преди всеки първи удар в мача,
Чичарито се моли до централния кръг на терена.

От тук идва да разгледаме два момента. Единият е какво е молитвата, а другият е какво е вярата.

Ще потърсим отговорите на тези въпроси в Библията, която много спортисти използват като средство за справяне с тревожността и придобиване на увереност.

Молитвата е средството, чрез което човек влиза във връзка с Бога

Но какво всъщност представлява молитвата? Пс.62:8

„Уповавай се нa Него, народе, на всяко време, изливайте сърцата си пред Него; Бог е прибежище за нас.”

Съгласно този текст молитвата е едно изливане сърцето пред Бога. Това означава да кажеш всичко, което чувстваш в душата си, болките и радостите, нуждите и страховете; да споделиш проблемите си и всичко което те вълнува и да поискаш помощ, мъдрост и сила за всекидневната борба. Молитвата е сърдечен разговор с Бога като с най-близък приятел, Който може да ни разбере и да ни помогне. С Него можем да споделим и най-интимните си тежнения, Той никога няма да ни разочарова. Онова, което не смеем да кажем на никого, можем да кажем на Него, за да получим така необходимата мъдрост и благодат за всичко.

Най-големият враг на молитвата е съмнението – Яков 1:6-8:

„Но да проси с вяра, без да се съмнява ни най-малко; защото който се съмнява, прилича на морските вълни, кoитo се тласкат и блъскат oт ветровете. Такъв човек да не мисли, че ще получи нещо от Господа, понеже е колеблив, непостоянен във всичките си пътища.”
От тук идваме до условие за вяра.

“А без вяра не е възможно да се угоди Богу, защото, който дохожда при Бога, трябва да вярва, че има Бог и че Той възнаграждава тия, които Го търсят” (Евр.11:6).

Вярата в Бога не е само някакво чувство, а ясно определено понятие за Него. Тя приема, че между Бога и човека се създават лични отношения – “възнаграждава тия, които Го търсят”.

Сега трябва да отговорим на въпроса: Що е вяра? Библейската дефиниция за вяра произхожда от Евр.11:1

“А вярата е даване твърда увереност в ония неща, за които се надяваме – убеждения за неща, които не се виждат.”
Два аспекта са подчертани тук. Вярата е “убеждение за неща, които не се виждат”. Това означава, че обектите на вярата са невидими, тя борави с невидими, небесни действителности.
Другият аспект на дефиницията за вяра изглежда така: “твърда увереност в ония неща, за които се надяваме”. Това е вече субективното отношение на вярата; не само някакво знание и убеждение, но и вътрешното желание на душата. Да се надяваш за нещо, означава да го желаеш, да го обичаш, да вложиш сърце и душа в него.

Казват, че вярата може да премества планини. Но никой не казва, че вярата може да печели първенства и турнири.
Има много хора, които свързват своята религия със страстта към спорта. Казват също, че футболът е религия и тя е достъпна за всички.

Източник на използвана литература:

  1. http://www.webcafe.bg/sportcafe/futbol-svyat/id_1676568575/slide_10_Atletite_na_Hristos

2.  http://www.segabg.com/article.php?id=609909

3. Български Библейски Портал http://www.biblebg.com/

Коментари

Коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.