КАК ДА ОТКЛЮЧИТЕ ПОТЕНЦИАЛА СИ
И НАЙ-ДЪЛГОТО ПЪТЕШЕСТВИЕ ЗАПОЧВА С ПЪРВАТА КРАЧКА.
КОНФУЦИЙ
ОТКЛЮЧЕТЕ ПОТЕНЦИАЛА СИ
Потенциалът на обикновения човек е като огромен, непреплуван океан, като неизследван континент – свят на възможности, които чакат да бъдат отприщени за велики дела.
Браян Трейси
Здравейте,
Пиша тази публикация за тези, които са объркани и не намират смисъл в живота си. Може би днес, когато четете това ще бъде вашият най-щастлив ден в живота. Ден, в който поемате контрол над живота си и го насочвате към осъществяването на мечтите си. Разбира се няма да стане с магическа пръчка, но ви обещавам, че ако сте достатъчно постоянни вие ще може да се справите. Постигнатото от вас досега е само малка част от онова, което е по силите ви. Едно от правилата на успеха гласи: няма значение откъде идвате, важно е само накъде отивате. И това ще решите вие, всичко зависи единствено от вас и вашите мисли.
Разумът е способен да създава реалност – това е може би най-великото откритие в цялата история на човечеството. Всичко в материалния свят, създаден от човека, отначало е мило мисъл или идея, родена в нечий ум или в ума на някого другиго. Мислите създават и преобразуват света.
На хиляди преуспели хора е бил задаван въпросът за какво мислят през повечето време. По-голямата част от тях отговорили – за това, какво искат и как да го постигнат.
Неудачниците са погълнати основно от мисълта какво не искат. Те говорят за проблемите и тревогите си и и търсят виновници за неуспеха си, докато преуспяващите хора са съсредоточени върху най-силните си желания.
Животът без ясни цели е като шофиране в гъста мъгла. Независимо от мощноста и модела на колата ви, вие карате бавно, неуверено, макар пътят да е отличен. Определянето на целите ви вдига мъглата веднага и ви позволява да концентрирате енергията и способностите си. Ясните цели ви позволяват да настъпите педала на газта и да се устремите към въжделенията си.
ИСТОРИЯТА ЗА ТРИТЕ ПРОЦЕНТА
В книгата си „На какво не ви учат в Харвард бизнес скуул“, Марк Маккормак разказва за едно проучване, проведено в университета от 1979 до 1989 (10 години). През 1979г. на завършващите бил зададен един въпрос: „Поставили ли сте си ясни, писмено изложени цели за своето бъдеще и направили ли сте планове за тяхното постигане?“ От проучването станало ясно, че само три процента от завършващите имали записани цели и планове. Тринадесет процента имали такива, но неизложени в писмена форма. Осемдесет и четири процента нямали други цели, освен да завършат университета и да отидат да се веселят през лятото.
Десет години по-късно, през 1989г., провеждащите анкетата отново интервюирали същия курс вече бивши студенти. Било установено, че тринадесетте процента от тях, които имали незаписани цели, печелили средно два пъти повече от осемдесет и четирите процента, които въобще нямали такива. Но най-удивителното било, че трите процента, писмено записали своите цели, след дипломирането си печелили средно десет пъти повече от останалите деветдесет и седем процента, взети заедно. Единствената разлика между тези групи била яснотата на целите им.
Няма по-голяма гаранция за дълъг, щастлив, здравословен и процъфтяващ живот от вашите собствени усилия за постигане на максимума от въжделенията си. Яснотата на целите ви помага да реализирате пълният си потенциал за личен и професионален успех, да превъзмогнете всякакви препятствия, за да няма огрничения пред постиженията ви.
ВЪПРОСИ ЗА ОТКЛЮЧВАНЕ НА ПОТЕНЦИАЛА ВИ
- Представете си, че сте надарени със способността да постигнете всяка цел, която си поставите. Какви в действителност искате да бъдете, какво да притежавате и да вършите?
- Коя дейност ви помага най-много да осмислите живота си?
- Преценете своето битие, настоящата си работа и установете как мисловният ви процес е създал вашия свят. Какво можете и какво трябва да промените в него?
- За какво мислите и говорите през повечето време – за това, което искате, или за онова което не искате?
- Каква цена сте готови да заплатите, за да постигнете най-важните си цели?
- Коя е първата стъпка, която трябва да предприемете веднага, щом отговорите на горните въпроси?