УМЪТ Е НОВОТО БОЙНО ПОЛЕ

МОДУЛ 2 – УМЪТ Е НОВОТО БОЙНО ПОЛЕ

 

Ти имаш абсолютен контрол върху само едно нещо и това са твоите мисли. Ако се провалиш в контрола на собствения си ум, можеш да бъдеш сигурен, че не можеш да контролираш нищо друго.

– Наполеон Хил

Може да не осъзнаваш, но всеки, който има възможност да се представи в състезание или някакъв вид дейност е бил там преди…

Твоите очаквания и желания относно изпълнението идват от богата и сложна история от предишни изяви в живота. Започвайки като дете, ти си се изправял на сцената за другите. Учейки се да ходиш, да ядеш, да рисуваш първата си рисунка, както и много други преживявания маркират твоите първи възможности да изпълняваш ролята на изпълнител или да функционираш като такъв.

Как твоята първа публика (родители) реагират на твоите първи опити като изпълнител още има своето влияние върху начина, по който гледаш на себе си като изпълнител днес.

Беше ли награден с ентусиазъм? Или пък критично смъмрен? Игнориран? Или може би сравняван с някой друг, който го е направил по-добре или по-рано, отколкото ти?

Увереността или резервите, които имаш като изпълнител сега имат своите корени в по-ранните ти възможности за изпълнение.

Гледната точка на изпълнителя за себе си е оформена от тези по-ранни преживявания в живота.

Някои идват или преминават през детството с увереност, готови да поемат рискове, вярвайки че публиката им ще ги аплодира и одобри това, което правят.

Мнозина идват, чрез този ранен житейски опит със съмнения и страхове, колебание и усърдие, страхувайки се от критика, отхвърляне и срам.

Умът ти е изпълнен с толкова много информация относно изпълнението и за себе си. Тази информация е известна като „вътрешни убеждения“. Убежденията относно твоите способности, стойност и отговорности са формирани преди появата ти на полето на изява. Тези вътрешни убеждения може да бъдат позитивни и мотивиращи или те може да бъдат причина за вътрешни съмнения и могат да ограничат начина, по който виждаш себе си, което пък означава от своя страна твоя успех и представяне.

В този ред, за да постигнеш своя пълен потенциал сега, е от огромно, от екстремално значение и изключително важно да признаеш, да определиш и разпознаеш своите собствени вътрешни вярвания и да направиш модификации, ако те не отговарят на действителността.

Психическата издръжливост се разиграва в съзнанието, в ума на играча.

МИСЛИТЕ ВОДЯТ ДО ДУМИ, ДУМИТЕ КЪМ ДЕЙСТВИЯ, ДЕЙСТВИЯТА КЪМ НАВИЦИ, НАВИЦИТЕ ОФОРМЯТ ХАРАКТЕРА, А ХАРАКТЕРА СЕ ПРЕВРЪЩА В СЪДБА.

Всичко започва с мислите на човека, а мислите се появяват в ума на човека.

Нашите действия са пряк резултат от нашите мисли. Нашите мисли са резултат от това как ние сме дошли да момента в който сме разбрали/открили себе си, първо чрез очите на нашите родители, а после чрез други влиятелни хора в началото на нашия съзнателен живот.

Въпреки, че първоначално не си имал шанса да приемеш или отхвърлиш тези идеи/мисли относно теб, сега е момента да решиш какво е вярно за теб.

Ние не можем да имаме негативни мисли и да очакваме да бъдем психически издръжливи и да изпитваме увереност. Така, че ако искаме да бъдем успешни в психическата издръжливост ние първо трябва да изчистим ума си от всякакви ограничаващи ни вътрешни убеждения мисли и да погледнем на себе си точно и пълно.

Ако мислите ти са прекалено негативни, ще имаш негативно отношение и перспектива и почти никога няма да побеждаваш противника, освен ако опонента е значително по-слаб от теб.

Идеята е, че ти можеш да побеждаваш и искам да бъдеш в състояние да побеждаваш срещу опоненти, които са добри колкото теб и дори по-добри и силни от теб.

Тогава тениса, футбола, в живота е истински забавен и интересен.

За съжаление, докато е доста лесно да попаднеш в негативен модел на мислене, ти трябва съзнателно да избереш правилното мислене. Не винаги е лесно, но за сметка на това е възможно.

Целта на този модул е да те накара да разбереш, че твоите мисли играят важна роля докато се състезаваш на корта и представяш в живота.

Надявам се, че си разбрал, че трябва да мислиш за това как мислиш.

И така как играчът да контролира мислите си. Не са ли мислите неща, които изскачат в нашите умове, над които нямаме контрол? Много хора сигурно си задават този въпрос и то с основание. Сигурно нямаш и идея как да контролираш мислите си?

Първата стъпка е да разбереш, че ти можеш и трябва да контролираш мислите си, а не другите около теб.

Докато ние не можем да бъдем в състояние да контролираме какви мисли ще изникнат в умовете ни, ние сме в състояние да изберем кои да останат и да спрем вниманието си върху тях и кои да отхвърлим. Това някои хора наричат с термина „да развалим лъжите от детството“.

 

 

ЕТО НЯКОИ СТЪПКИ С КОИТО ДА КОНТРОЛИРАШ МИСЛИТЕ СИ:

 

  1. БЪДИ НАЯСНО С МИСЛИТЕ СИ.

Обикновено мислите идват и си отиват и ти едва ли ги забелязваш. Внимавай  за чувството на неадекватност или стрес, съмнение или тревожност. Осъзнаването е първата стъпка за набиране на повече психически контрол.

  1. ИЗПОЛЗВАЙ МЕТОДА „ПРОТИВОПОЛОЖНИ МИСЛИ“.

Едно от най-трудните неща за вършене е да не се мисли за нещо. Ако ти кажа: „Недей да мислиш за жълтата топка“ веднага ще помислиш за жълтата топка. Една ефективна техника за използване е методът на „противоположните мисли“. Когато има отрицателна мисъл, изпъкнала в ума ти докато се представяш на турнир, тренировка или в някаква ситуация, моментално я замени с нейната противоположност. Това е особено полезно, ако можеш да го кажеш на глас. Но ако средата не го позволява, достатъчно силно е да си го кажеш няколко пъти на ум на себе си. Ако получиш мисъл: „сервизът ми е слаб и не струва“, кажи на глас: „сервизът ми е добър“. Казвай това няколко пъти и действително ще помогне да заглушиш негативната мисъл.

  1. БЪДИ ВЪОРЪЖЕН С „РЕЗЕРВНИ МИСЛИ“.

Полезно е да имаш няколко положителни мисли в „банката“ преди да започне състезанието, а защо не и в първите минути или часове от деня, след като се събудиш от сън.

Много играчи изпитват затруднения със нещо позитивно, което да кажат на себе си като състезатели по време на състезание или в някаква ситуация, но това е от решаващо значение. Препоръчвам да имаш най-малко четири положителни изявления, които смяташ за себе си като играч/човек, които да използваш като резервни мисли, за да замениш отрицателните, които неизбежно ще дойдат в ума ти.

За да бъдат тези мисли ефективни и мощни, те трябва да бъдат такива, в които наистина вярваш относно себе си.

Отдели време, забави ход и открий какви позитивни идеи и мисли имаш, истини в които вярваш относно себе си.

  1. ПРАВИЛНО ИЗРАЗЯВАЙ ТВОИТЕ МИСЛИ.

Много тенис играчи опитват да останат позитивни и несъзнателно сами се саботират, просто като изразяват своите мисли по негативен начин. Ако играчът казва на себе си: „Не прави двойна грешка/при сервиз/“, той всъщност си дава отрицателна инструкция. Тази негативна инструкция произвежда отрицателен мисловен образ.

Този негативен психически образ увеличава вероятността за „втората грешка“, за която той сам се е предупредил.

Не може да имаш интензивен, силен фокус върху нещо, което да НЕ правиш. Това няма да ти позволи да фокусираш и вложиш енергия в това, което искаш и което трябва да направиш.

В този пример вместо играчът да каже „не прави двойна грешка“, той трябва да каже: „придай повече въртене на топката, замахни по-бързо и др.“ Играчът трябва да се увери, че изявленията инструкции, които отправя към себе си, са формулирани по подходящ начин.

  1. ИЗБЯГВАЙ МИСЛИ ЗА МИНАЛИ НЕУСПЕХИ.

Много играчи използват ума си като кино екран, на който прожектират и повтарят своите минали неуспехи. Те, загубили мача веднъж на корта, след това изтезават себе си и го загубили още двадесет пъти в техните умове, повтаряйки го отново и отново. Никой не обича чувствата, когато му се припомня за лошо представяне. Въпреки това много играчи оправдават себе си с думите, това е единственият начин да науча нещо от тази загуба. Или пък защото искат да играят жертва пред своите приятели, семейство или треньор. Изключително важно е да се ограничи подобен начин на мислене.

Подари си лимит за това колко дълго ще скърбиш за миналия мач, да научиш това, което можеш от него и да се ангажираш да гледаш напред, а не назад.

  1. СЪЗДАЙ СИ СПИСЪК С НАЙ-ДОБРИТЕ СИ ПОБЕДИ И ПРЕДСТАВЯНЕ.

Повечето играчи могат да ви разкажат за техните най-добри победи, но ние мислим за тези победи много рядко, по-рядко отколкото мислим и си спомням за нашите загуби. Полезно е да създадеш списък с най-добрите си три победи и да мислиш често за тях. Ако забележиш, че започваш да си мислиш и спомняш често за минали неуспехи, замени ги с най-добрите ти победи. За да може това да работи трябва да имаш лесен достъп до тези мисли. Не можеш да направиш това, без първо да си ги запишеш на лист хартия.

Branding_Template

Коментари

Коментари