Създай своето собствено бъдеще

Вие можете да станете толкова силен, колкото е силно контролираното от вас желание, и толкова велик, колкото е велик доминиращият ви страстен стремеж.
Джеймс Алън

При проучването на биографиите на различни лидери на преден план изниква едно качество, присъщо на всички тези хора с водачески способности. Това е визията за бъдещето. Лидерите имат визия. Останалите нямат.
Ако сте чели предходни публикации на страницата, може би се сещате, че споменахме най-важното откритие в човешката история което ще повторим, защото е важно да го знаете.
ВИЕ СТАВАТЕ ТОВА, ЗА КОЕТО МИСЛИТЕ ПОВЕЧЕТО ВРЕМЕ И КОЕТО ЖЕЛАЕТЕ ДА СТАНЕТЕ.
А за какво мислят лидерите? Те мислят за бъдещето – към това, къде отиват и какво биха могли да направят, за да стигнат до целта.
А онези, които са им в една или друга степен подчинени или подопечни, мислят за настоящето, за мимолетните удоволствия и а ежедневните си проблеми. Те се терзаят за миналото, и за онова, което се е случило в него и не може да се промени.
Ще споменем едно петдесетгодишно проучване на д-р Едуард Банфийлд от Харвардския университет. Той стигнал до извода, че виждането в „дългосрочна перспектива“ е най-важният фактор за финансовият и личен успех в живота.
Той определил дългосрочната перспектива като „способността на човек да мисли и експлоактира няколко години напред в бъдещето, като съобразно това взима оптималните решения в настоящето“. Това е едно от най-важните открития направени досега. Само си помислете: колкото по-далеч гледате и виждате бъдещето, толкова по-адекватни решения ще взимате в настоящето си, така че това бъдеще да стане възможно.
Ето едно предизвикателство пред вас: Създайте си петгодишна мечта
При личното стратегическо планиране трябва да започнете с един дългосрочен обзор на живота си. Съветът ми е колкото се може по-често да прилагате метода на фючърсната идеализация на предстоящите пет години, т.е. мислено да си представяте идеалната за вас ситуация след изтичане на този срок.
Най-голямото препятствие при определяне на целите са „самоограничителните стереотипи“. Тук става въпрос за области, в които вие смятате, че сте в някаква степен с ограничени възможности. Например вие твърде ниско оценявате своите умствени и творчески способности, своя талант, своята индивидуалност и т.н. По този начин вие се продавате евтино. Като се подценявате, вие всъщност или не си поставяте цели, или те, целите ви, са много по-ниски от тези, които в действителност сте способни да постигнете.
Представете си, че нямате ограничения.
Не правете компромиси с мечтите си.

Из книгата на Брайън Трейси – Как да постигаме целите си.

Ако статията ви е харесала моля коментирайте или споделете. Благодаря!

Коментари

Коментари