Помогнете на вашите деца да не замръзват по време на състезание
Изучаването на нервната система може да помогне на родителите и младите спортисти да разберат по-добре някои от чувствата, които изпитват, особено преди важни срещи и състезания.
Работата на нашата нервна система е да ни защитава. Мислете за това като за система за ранно предупреждение, като алармена система.
Когато нервната система усети опасност, тя реагира и започва да си върши работата, активирайки реакцията на борбата, бягството или замразяването.
Ако си представим, че се разхождаме в гората и ненадейно срещнем мечката.
Можем да се бием или да избягаме, или да замръзнем. Когато замръзнем, тялото ни не работи.
Като цяло, нервната система кара децата да са нащрек преди игра или състезание и те се чувстват нервни. Но това не е непременно лошо.
Тази нервна енергия може да повиши фокуса, енергията и силата на децата.
Когато спортистите влизат в състезание, те могат да кажат: „Боли ме коремът, краката ми са като желе, не контролирам тялото си.“ Родителите трябва да признаят, че това е нормален отговор.”
Като цяло, когато играта започне, нервните чувства се оттеглят.
Понякога обаче спортистите преминават в режим на замразяване. Те могат да направят това, ако загубят топката във важен момент, например.
Когато това се случи, спортистите губят достъп до мускулната си памет и нещата не стават автоматично. Тогава започват да се замислят.
Трудно е да се излезе от режима на замразяване, след като са в него.
Родителите и треньорите могат да помогнат на децата да избегнат влизането в режим на замразяване, като идентифицират по време на тренировка какво ги кара да замръзнат.
Децата трябва да идентифицират първите си признаци за активиране на режима на замразяване. Да кажем, например, един халф във футбола се притеснява да не загуби топка в началото на играта. Той трябва да започне да се успокоява, след като тези мисли влязат в ума му, и да се съсредоточи върху това да остане в момента.