Синдромът бърнаут сред треньорите по футбол в България
Позволете ми да Ви запозная със съдържанието на моята дипломна работа.
Темата на на моята дипломна работа е синдромът бърнаут в спорта.
Изобрът ми на тази тема е продиктуван вследствие на всекидневния стрес и постоянното напрежнение, което изпитваме. В резултат от неговото натрупване се получава т.н. „прегаряне“. Бърнаут е синдром на съвремения човек и целта, която си поставих с дипломната работа е да разгледам проявлението му в спорта.
В теоретичната част съм разгледал етапите на процеса, симптомите на неговото проявление, кога се проявява и какви са условията за неговото развитие, както и последиците от неговото влияние.
Във втората част е представено емпирично изследване, хипотезата на което е:
Хипотеза
До момента не са публикувани експериментални изследвания върху проблемите на професионалното изпепеляване, както при треньори, така и при спортисти. Настоящето изследване опит за поставяне на едно начало в тази посока. Треньорите по футбол в България изпитват напрежение и стрес свързан с извършването на професионалната им дейност. Стойностите на натрупания стрес и неговатя проява варират от възрастта на треньора и неговият спортен стаж.
Цел на емпиричното изследване
Да се разкрие влиянието на натрупаният стрес върху личните постижения на треньорите, връзката с интереса им към спорта, както и емоциналното и физическо изтощение, както и удовлетвореността им като отношение към организацията и управлението на отбора.
Някои от задачите на изследването
- Да се разкрият субективните оценки на треньорите в отговор на хриничен непреодолян стрес от професионалната среда, който съдържа три основни измерения:
- Емоционално изтощение, изживяно като чувство на пренатовареност, напрежение и изчерпани емоционални ресурси;
- Девалвация към интереса към спорта – дистанциране към проблемите и работата като цяло, свързана с треньорската дейност;
- Спад в личните постижения – намалена работоспособност и негативна самооценка (липса на успех и компетентност)
- Друга задача е да се установи удовлетвореността на треньорите от тяхната професионална дейност, която е резултативна на целите, които си поставят и реално постигнатите резултати по следните направления:
- Тренировка и инструкции – удовлетвореност от тренирането и инструкциите на треньора;
- Отборно представяне – удовлетвореност от работата на отбора като цяло, от постигнатите цели, от стремежа към непрекъснато усъвършенстване;
- Индивидуално представяне – удовлетвореност от собствената работа, усъвършенстването, постигнатите лични цели;
- Лично отношение на треньора към спортиста – удовлетвореност от социалната подкрепа и положителната обратна връзка.
Предмет на изследването
Анализираните в теоретичната част на дипломната работа проявления на синдрома бърнаут и влиянието му върху треньори по футбол в България.
Обект на изследване
В настоящето изследване са включени 17 треньора от шампионата на България по футбол. Треньорите са от школата на ПФК Ботев Пловдив, ПФК Локомотив Пловдив, ПФК Черно Море – Варна и ПФК Лудогорец 1945 Разград. Треньорите са на възраст от 26 до 75 години, като спортният им стаж е от 3 до 52 години. Бяха изпратени запитвания за участие в изследването и до другите отбори от А ПФГ, но тъй като не отговориха, най-вероятно вече са „прегрели“.
Методика на изследване
За реализиране на целта и задачите на изследването е използвана адаптираната за български условия методика от Иванка Тошева гл.ас., Михаил Георгиев доц.д-р, Димитрина Фенерова гл.ас., към Национална Спортна Академия „В.Левски“ – София, която включва:
– За оценка на бърнаута при треньорите е приложен тестът Athlete Burnout Questionnaire (Raedake & Smith, 2001), съдържащ 23 айтеми. Отговорите на изследваните треньори се отразяват в 5-степанната скала, тип Ликерт, като степените са формулирани така, че да отразяват честотата с която изследваното лице се чувства по определен начин (почти никога; рядко; понякога; често; почти винаги).
– Удовлетвореността на треньорите е оценена с методиката Athlete Satisfaction Questionnaire (Riemer & Chelladurai, 1998) ASQ е многомерен въпросник. Съдържащ 14 айтеми и 5-степенната скала, тип Ликерт.
По отношение на бърнаут, резултатите от анализа показват, че изследваните лица се характеризират с относително ниска изразеност и по трите субскали. По-задълбоченият анализ разкрива, че от трите компонента, определящи бърнаут с най-високи стойности е спад в личните постижения. С най-ниска степен на изразеност девалвацията на интереса към спорта.
Резултатите от анализа на удовлетвореността от професионалната дейност дават основание да се приеме, че тренировките и инструкциите носят най-висока удовлетвореност. Изследваните треньори са удовлетворени от своята работа, от условията и съоръженията за провеждане на тренировките, от работата си с футболистите. Удовлетвореност носи също така отношението на ръководството и колегите им към тях.
С най-ниска степен в комплекса от фактори, определящи удовлетвореността е представянето на отбора през сезона.
Изводи и препоръки
В настоящата дипломна работа обсъдихме определенията за прегаряне и свързаните с него условия, основните теоретични рамки, използвани, за да се обясни възникването му, както и някои от способите на разположение за да се оцени burnout. В допълнение разгледахме как това се случва при някои от треньорите по футбол в България. Разгледахме някои предложения за неговото лечение и профилактика. Две области на интерес са налице по отношение на тази линия на научните изследвания.
Първо, по отношение на бърнаут, резултатите от анализа показаха, че изследваните лица се характеризират с относително ниска изразеност и по трите субскали, като по-задълбоченият анализ разкри, че от трите компонента, определящи бърнаут с най-високи стойности е спад в личните постижения.
Второ, резултатите от анализа на удовлетвореността от професионалната дейност дадоха основание да се приеме, че тренировките и инструкциите носят най-висока удовлетвореност. Изследваните треньори са удовлетворени от своята работа, от условията и съоръженията за провеждане на тренировките, от работата си с футболистите. Удовлетвореност носи също така отношението на ръководството и колегите им към тях.
Синдромът бърнаут, както видяхме се наблюдава и в спорта сред спортисти и треньори. Неговото познаване е средство за самоконтрол и механизъм за защита от прегаряне. Проявлението му се влияе както от възрастта, така и от натрупаният професионален стаж. Различните му проявления се наблюдават в различен период и зависят от факторите, които го предизвикват и развиват.
Настоящето изследване е опит да се проправи пътя за бъдещи изследвания на спортисти и треньори в България, за да се проучат и други аспекти на лидерското поведение, влиянието на пола, влиянието сред подрастващите спортисти и др. за да се открият нови закономерности и изводи в тази посока.
Благодаря за вниманието!